Dvoje trhy v Černošicích

Článek z černošických Informačních listů, kde Michael Pánek vysvětluje, jak došlo k tomu, že jsou nyní v Černošicích dvoje farmářské trhy.

Farmářské potraviny a farmářské trhy jsou stále populárnější a navštěvuje je stále více lidí. V menších městech jako jsou Černošice či Dobřichovice není jediným motivem návštěvy nákup zdravých potravin, ale je to i společenské setkání s přáteli a známými. Na trhy se chodí většinou pěšky, s košíkem, aby bylo možné při nákupu ochutnat např. nabízená vína, nákup je proložen posezením při kávě či vínu a mnozí zde stráví příjemně celé sobotní dopoledne.

Od letošního května probíhají v Černošicích dokonce dva farmářské trhy. První jsou farmářské trhy, které probíhaly původně v centru Černošic v ulici Karlštejnská, a které mají tradici již několik let. Ty musely být kvůli výstavbě nové budovy městského úřadu přemístěny. Domnívám se, že tyto trhy byly dokonce první farmářské trhy v celém Dolním Poberouní. Tyto trhy organizují zkušené organizátorky paní Lucie Jislová, Kristýna Petrová a Eva Bachiri. Když jsme se dozvěděli, že se tyto trhy budou přemísťovat na jiné místo, nabídli jsme organizátorkám pro jejich farmářské trhy zdarma náměstí Centrum Vráž. Ty to ale k naší škodě bohužel odmítly, neboť chtěly mít trhy umístěné kvůli lepší dostupnosti více u nádraží. S těmito organizátorkami jsem spolupracoval jako starosta v Dobřichovicích, kde pomáhaly rozjíždět dobřichovické farmářské trhy. Byla s nimi velmi dobrá a profesionální spolupráce. Právě díky jejich zkušenostem jsem stál o to, aby trhy na Vráži organizovaly právě ony.
Myšlenka pořádání trhů na novém náměstí mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl, že trhy uspořádáme sami. Výrazně při tom pomohla i moje manželka Kristýna, která organizuje populární Adventní trhy v Dobřichovicích či Mikulášské trhy v Černošicích.
Jak se s nadsázkou říká, tak farmářských trhů je v současné době více než farmářů. Proto bylo poměrně nesnadné rozhodnout se, v jaký termín druhé farmářské trhy organizovat tak, aby na ně mohl jít dostatek farmářů. Nakonec jsem se rozhodl pro stejný termín, jako jsou druhé trhy v Černošicích a přitáhnout farmáře, kteří prodávají v Dobřichovicích.

Nové trhy nejsou a ani nemají být nějakou konkurencí pro původní a dobře organizované trhy v Mokropsech. Jsou určeny zejména pro obyvatele Vráže a okolí, kteří na trhy dojdou pěšky. A ještě poznámka na konec. Černošice jsou bohaté město a to nejenom penězi, ale zejména společenským životem. Proto je dle mého názoru jisté, že zde oba trhy najdou své příznivce a oba trhy se dobře uživí. Přeji všem návštěvníkům obou trhů, aby si užili každé farmářské sobotní dopoledne a aby oba trhy přispěly ke společenskému setkávání obyvatel Černošic.

Michael Pánek,
bývalý dlouholetý starosta města Dobřichovice a jednatel společnosti IBS Rokal, která stavěla Centrum Vráž

Dvoje trhy v Černošicích

16.6.2016

Článek z černošických Informačních listů, kde Michael Pánek vysvětluje, jak došlo k tomu, že jsou nyní v Černošicích dvoje farmářské trhy. Farmářské potraviny a farmářské trhy jsou stále populárnější a navštěvuje je stále více lidí. V menších městech jako jsou Černošice či Dobřichovice není jediným motivem návštěvy nákup zdravých potravin, ale je to i společenské setkání s přáteli a […]